علل ایجاد واریس

علل ایجادواریس 

تلفن های مرکزواریس: 09211016462_03132242165
رگها دریچه های یک طرفه دارند تا خون فقط در یک جهت حرکت کند۰اگر دیواره های ورید کشیده شده وانعطاف پذیری کمتری داشته باشند(الاستیک)،ممکن است دریچه ها ضعیف شوند۰دریچه ضعیف شده میتواند باعث نشت خون به سمت عقب شود وباعث شوددر نهایت خون در جهت مخالف جریان یابد۰هنگامی که اینحالت اتفاق می افتدباعث می شودخون در رگ ها جمع شودوسپس رگ بزرگ شده ومتورم میشود۰
یک ورید طبیعی با یک سوپاپ به درستی کار میکند۰واریس حالتی استکه درواقع ورید دارای یک شیر معیوب است۰
درحالت نارسایی وواریس،دیواره های ورید نازک وکشیده است۰
رگهای دورتر از قلب اغلب تحت تاثیر قرار میگیرند،مانند رگهای پا۰این بدان دلیل است که نیروی جاذبه باعث میشود خون به قلب برگردد۰ هر شرایطی که به شکم فشار وارد کند احتمال ایجاد رگهای واریسی دارد۰به عنوان مثال، بارداری،یبوست ودر موارددنادر تومورها۰

عوامل خطرساز:

کارشناسان بطورصددرصد مطمئن نیستند که چرا دیواره رگها گشارشده ویاچراباعث معیوب شدن دریچه ها شده است۰دربسیاری از موارد،بدون دلیل مشخصی رخ می‌دهد۰

بااین حال،برخی از عوامل خطر بالقوه عبارتند از:

 

1-یائسگی
2-بارداری
3-بالای۵۰ سال داشتن
4-ایستادن برای مدت طولانی
5-سابقه خانوادگی رگهای واریسی
6-چاقی

عوامل خطر زیر با خطر بالاتر ابتلا به واریس مرتبط است:

جنسیت: رگ‌های واریسی بیشتر از مردان بر زنان تاثیر می‌گذارد۰ممکن است هورمون‌های زنانه رگ‌ها را شل کنند. و باعث ایجاد نارسائی های وریدی و واریس می‌شود.

ژنتیک: واریس اغلب در خانواده ها وجود دارد

چاقی: اضافه وزن یا چاقی خطر واریس را افزایش می‌دهد۰

برخی مشاغل: ممکن است فردی که مجبور است مدت زمان طولانی در محل کار خود ایستاده باشد، احتمال ابتلا به واریس داشته باشد۰

حاملگی و واریس

زنان در طول بارداری بیش از هر زمانی دیگر در زندگی خود دچار واریس میشوند، زنان باردار خون بسیار بیشتری در بدن خود دارند۰ این موضوع فشار بیشتری بر سیستم گردش خون وارد می کند۰
علاوه بر این ،تغییرات در سطح هورمون ها میتواند منجر به شل شدن دیواره رگ های خونی شود۰
هردو عوامل خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهد۰
با رشد رحم فشار بیشتری به وریدهای ناحیه لگن مادر وارد میشود۰
در بسیاری موارد، واریس پس از پایان بارداری از بین می رودکه این موضوع ، البته همیشه صدق نمیکند۰کشیدن سیگار خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله اختلالات وریدی را بسیار افزایش می دهد.از آنجا که سیگار کشیدن تقریباً روی همه اعضای بدن تأثیر می گذارد ، جای تعجب نیست که می تواند به عروق خونی ما نیز آسیب برساند. به عنوان مثال ، کشیدن یک نخ سیگار می تواند تا سه ساعت جریان خون در عروق ریزانگشتان پارا بسیار محدود ومختل کند.

تاثیر سیگار بر رگ های واریسی

مواد شیمیایی موجود در سیگار تعدادی از اثرات سو ء بر رگ های خونی شما دارند. به عنوان مثال ، نیکوتین با محدود کردن و سخت شدن رگ ها ، خطر لخته شدن خون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد در حالی که سایر مواد شیمیایی می توانند باعث ضخیم شدن خون و جلوگیری از جریان اکسیژن شوند. در نتیجه ، گردش خون در سراسر بدن کند شده و احتمال ایجاد انسداد یاتشدید انسداد را افزایش می دهد. ما شما را درجریان برخی از بیماری های وریدی که دراثرمصرف سیگاروسایردخانیات ایجاد می شوند، قرارخواهیم داد.

رگهای واریسی

از آنجا که دخانیات گردش خون را محدود می کند و دیواره رگهای خونی را باریک می کند ، رگهای واریسی از عوارض جانبی سیگار است. این رگهای بیرون زده واریسی می توانند باعث درد ، تورم و حتی زخم در موارد شدیدتر شوند. آنها همچنین می توانند علائمی از مشکلات وریدی جدی تر ایجادکنند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

تصلب شرایین

تصلب شرایین بیماری قلبی عروقی است که منجر به تجمع پلاک در شریان می شود. با گسترش پلاک ،رسوب موادزائد شریان بیشتری را اشغال می کند و توانایی آن در انتقال خون را محدود می کند. از آنجا که سیگار کشیدن می تواند قلب را ضعیف کرده و رگ های خونی را سفت کند ، خطر ابتلا به تصلب شرایین را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بیماری عروق کرونر

نوع شدیدتر آترواسکلروز ، بیماری عروق کرونر هنگامی است که پلاک در عروق کرونر جمع می شود. اگر پلاک شکافته شود ، می تواند باعث ایجاد لخته خون شود که جریان خون را در شریان کرونر محدود یا متوقف کندو قلب را از خون محروم سازد. مانند تصلب شرایین ، بیماری عروق کرونر نیز می تواند باعث درد قفسه سینه ، ضربان قلب نامنظم ، حمله قلبی یا نارسایی قلبی شود.

بیماری شریان محیطی

شکل دیگری از تصلب شرایین ، بیماری شریان محیطی نیز توسط مجموعه ای از پلاک ها در عروق ایجاد می شود. گرچه می توان آن را راحتتر از بیماری کرونر قلب مدیریت کرد ، اما همچنان بیماران را در معرض خطر بیشتری از سکته مغزی ، حمله قلبی و بیماری های قلبی قرار می دهد.

بیماری Buerger

بیماری برگر یک بیماری نسبتاً نادر استکه منجر به التهاب مزمن عروق و رگهای اندام تحتانی و پا در بیماری Buerger می شود. این اغلب در بیمارانی اتفاق می افتد که به طور منظم سیگار می کشند یا تنباکو می جوند. التهاب جریان خون در اندام ها را به شدت محدود می کند و حتی می تواند در جدی ترین موارد قطع عضو را ضروری کند.

هرچقدر این اختلالات شدید باشد ، با قطع سریع سیگار می توان از بسیاری از آنها جلوگیری کرد. سطح اکسیژن خون در طی هشت ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار نرمال می شود و طی دو هفته گردش خون شما به طور چشمگیری بهبود می یابد.

علل ایجاد واریس

با این وجود ، سابقه سیگار کشیدن هنوز هم می تواند به رگهای شما آسیب دائمی برساند. اگر سیگاری قهاری هستید و با گردش خون ضعیف دست و پنجه نرم می کنید ، هرچه سریعتربرای انجام معاینه با یک متخصص عروق تماس بگیرید.ضمنابه هموطنان عزیزخوزستانی ، توصیه می شودکه باتوجه به نیازبه اختصاص بموقع زمان کافی، بیماران عزیزی که بدنبال یافتن بهترین متخصص واریس خوزستان (بهترین متخصص واریس اهواز)ونیزبهترین متخصص شهرکرد هستند، حتماقبل از مراجعت به اصفهان ، ازطریق شماره تلفن های مرکز، هماهنگی بفرماییدکه باعث اتلاف وقت شماعزیزان نشود.

✅آنچه شما می‌توانید انجام دهید✅

علایمی را که تجربه میکنید بنویسید، از جمله مواردی که ممکن است به رگهای واریسی ربطی نداشته باشد۰
اطلاعات سخصی کلیدی، از جمله سابقه خانوادگی واریس یا یا رگهای عنکبوتی را بنویسید۰
لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف میکنید تهیه کنید۰
سوالاتی را بنویسید تا از پزشک خود سوال کنید۰
وقت شما با پزشک محدود است،بنابراین آماده کردن سو الات مهم ممکن است به شما کمک کند تا بیشترین وقت خودرا در کنار هم قرار دهید۰

پزشک شما احتمالا تعدادی سوال از شما خواهد پرسید۰اماده بودن برای پاسخگویی به این سوالات ممکن است باعث شودوقت خودرا حفظ کنید وسوالاتی که احتمالاپزشک می پرسد:

چه زمانی برای اولین بار متوجه واریس شده اید؟

درد دارید؟

درد شما چقدر شدید است؟

چه چیزی علایم شمارا بدتر می‌کند؟

✅ برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید✅

محتمل ترین علایم من چیست؟

آیا دلایل احتمالی دیگری برای واریس من وجود دارد؟

 به چه نوع تستهایی نیاز دارم؟

 واریس چگونه درمان می‌شود؟

آیا محدودیت فعالیتی وجود دارد که باید دنبال کنم