اسکلروتراپی

یکی از روش های موثر در درمان واریس و انسداد عروق، اسکلروتراپی است. برای درمان با روش اسکلروتراپی ابتدا پزشک متخصص محل گرفتگی رگ را بررسی می‌کند. پس از آن دارو و محلول اسکلروتراپی را به رگ واریسی یا مویرگ عنکبوتی تزریق می‌کند. با این روش رگ واریسی پس از دوره درمان از بین می‌رود. اسکلروتراپی معمولا برای درمان واریس‌های طنابی یا مویرگ های عنکبوتی استفاده می‌شود.

پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

محلول مورد استفاده برای اسکلروتراپی چیست؟

محلول اسکلروزنت (sclerosant) تحریک کننده ای برای رگ‌های بیمار است، که باعث کوچک تر شدن عروق و نابودی تدریجی می‌شود. این روش برای رگ‌های برآمده پشت دست یا اطراف و مویرگ‌های عنکبوتی بکار می‌رود. بعد از بسته شدن رگ آثار واریس محو می‌شود.

متقاضیان درمان برای این روش چه افرادی هستند؟

در اولین مرحله فرد باید به بهترین متخصص واریس مراجعه کرده تا مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از بررسی پزشک متخصص تصمیم می گیرد که اصلا فرد می تواند برای درمان متقاضی باشد یا خیر. در اولین جلسه مراجعه، سیستم عروق بدن، علائم و نشانه‌های بدن را ارزیابی و همچنین عروق واریسی و تاثیر آن بر گردش خون بررسی می شوند.  سپس متخصص با انجام اسکن اولتراسوند از عروق بدن و براساس شرایط بیمار به این نتیجه می رسد که آیا شما نیاز به معاینه بیشتر دارید یا خیر. در هر مرحله متخصص به شما کمک کمی کند تا برروی مواردی که برای سلامت بدنتان اهیمت دارد تمرکز کنید. بانوان باردار مبتلامبتلاشده به این عارضه تا 3 ماه پس از زایمان نمی توانند برای درمان با اسکلروتراپی اقدام کنند. اما کسانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند می توانند برای درمان متقاضی شوند. برخی افراد ممکن است در گذشته سابقه لخته شدن خون داشته باشند. این افراد باید به متخصص مراجعه کرده تا مورد بررسی قرار بگیرند. بعد از بررسی، پزشک تصمیم می گیرد که آیا این فرد می تواند متقاضی باشد یا خیر.

در درمان واریس عنکبوتی میزان موفقیت اسکلروتراپی چقدر است؟

معمولا این روش بر روی اکثر بیمارن تاثیر موفقیت انگیزی دارد. درصد قابل توجه‌ی از رگ های واریسی در هر جلسه از درمان برطرف می شود. اما ممکن است درصد بسیار کمی باقی بماند که دراین صورت پزشک از طریق روش هایی همچون لیزر برای درمان آن می پردازد. اما رگ‌های عنکبوتی در مدت 3 الی 6 هفته درمان می شوند. رگ های بزرگتری مدت زمان بیشتری مانند 3 الی 4 ماه برای پاسخگونی نیاز دارند.

آیا روش اسکلروتراپی دردناک است؟

بسیاری از افراد که می خواهند برای انجام این روش اقدام کنند نگران هستند که آیا این روش دردناک است یا نه؟ در روش اسکلروتراپی تزریق ها با استفاده از سوزن‌های انسولین بسیار ریز انجام می‌شود. پیش از اینکه تزریقی انجام شود پزشک متخصص پماد بی حسی روی رگ واریسی می‌زنند. در صورتی که بیمار درد احساس کند و به مسکن نیاز داشته باشد پزشک داروی قابل خوردن در اختیار بیمار قرار می‌دهد.

قبل از اسکلروتراپی چه نکاتی مهم است؟

  • برای زمان درمان، پزشک از بیمار می خواهد تا با خود شلوارک آورده و در طول درمان از آن استفاده کند.
  • قبل یا بعد از این روش نباید از هیچ گونه محلولی استفاده شود.
  • افراد متقاضی این روش اگر جوراب واریس دارند می توانند برای درمان ،آن را با خود آورده، بعد از کسب اجازه از متخصص بعد از درمان می توانند آن را بپوشند.

نحوه انجام اسکلروتراپی چگونه است؟

ابتدا این روش باید حتما در مطب بهترین متخصص واریس انجام شود. پزشک قبل از شروع درمان محل مورد نظر را تمیز کرده و با کمک سوزن‌های بسیار نازک محلول را مستقیما به درون رگ ها تزریق می کند. عامل تعیین کننده تعداد رگ هایی که در هر جلسه درمان می شوند به سطح کلی سلامت، سایز و موقعیت رگ بستگی دارد. برخی بیماران ممکن است در زمان تزریق محلول، درون رگ هایشان مقداری درد و ناراحتی احساس کنند. به طور کلی هر جلسه حدود 30 الی 45 دقیقه زمان می برد.

اقدامات مورد نیاز بعد از درمان با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی روشی سرپایی است و فرد بعد از درمان می تواند به منزل رفته و به انجام فعالیت روزمره خود بپردازد. بهتر است برای فشرده شدن عروق درمان شده از جوراب واریس استفاده کنید. مواردی وجود دارد که به توصیه پزشک باید به مدت 24 ساعت انجام شوند. این موارد عبارتند از:

  • خودداری از مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن، آسپرین و یا سایر داروهای ضد التهاب
  • خودداری از نشستن در سونا، جکوزی و دوش گرفتن با آب داغ.
  • اجتناب از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور آفتاب
  • خودداری استفاده از کمپرس داغ در محل تزریق
  • با آب ولرم و صابون محل تزریق را بشویید.

موارد استفاده از روش اسکلروتراپی

نحوه رزرو نوبت برای درمان واریس

متخصصان زیادی وجود دارند که در زمینه درمان واریس با اسکلروتراپی فعالیت دارند. از طرفی هر فردی به دنبال گرفتن نتیجه مطلوب از درمان خود است. ما به این افراد مراجعه به دکتر محمود هادی زاده بهترین متخصص واریس را پیشنهاد می کنیم. جهت رزرو نوبت می توانید با مطب ایشان روی آیکون زیرکلیک کنید.