علل ایجاد واریس

رگها دریچه های یک طرفه دارند تا خون فقط در یک جهت حرکت کند. اگر دیواره های ورید کشیده شده و انعطاف پذیری کمتری داشته باشند(الاستیک)،ممکن است دریچه ها ضعیف شوند. دریچه ضعیف شده می تواند باعث نشت خون به سمت عقب شود و باعث شود در نهایت خون در جهت مخالف جریان یابد. هنگامی که این حالت اتفاق می افتد باعث می شود خون در رگ ها جمع شود و سپس رگ بزرگ شده ومتورم می شود.
یک ورید طبیعی با یک سوپاپ به درستی کار میکند. واریس حالتی است که در واقع ورید دارای یک شیر معیوب است.
درحالت نارسایی و واریس، دیواره های ورید نازک و کشیده است.
رگهای دورتر از قلب اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند، مانند رگهای پا. این بدان دلیل است که نیروی جاذبه باعث می شود خون به قلب برگردد. هر شرایطی که به شکم فشار وارد کند احتمال ایجاد رگهای واریسی دارد. به عنوان مثال، بارداری، یبوست و در موارد نادر تومورها.

عوامل خطرساز :

کارشناسان به طور صددرصد مطمئن نیستند که چرا دیواره رگها گشاد شده و یا چرا باعث معیوب شدن دریچه ها شده است. دربسیاری از موارد، بدون دلیل مشخصی رخ می‌دهد.

بااین حال، برخی از عوامل خطر بالقوه عبارتند از:

 

1-یائسگی
2-بارداری
3-بالای ۵۰ سال داشتن
4-ایستادن برای مدت طولانی
5-سابقه خانوادگی رگهای واریسی
6-چاقی

عوامل خطر زیر با خطر بالاتر ابتلا به واریس مرتبط است:

جنسیت: رگ‌های واریسی بیشتر از مردان بر زنان تاثیر می‌گذارد. ممکن است هورمون‌های زنانه رگ‌ها را شل کنند. و باعث ایجاد نارسائی های وریدی و واریس می‌شود.

ژنتیک: واریس اغلب در خانواده ها وجود دارد

چاقی: اضافه وزن یا چاقی خطر واریس را افزایش می‌دهد.

برخی مشاغل: ممکن است فردی که مجبور است مدت زمان طولانی در محل کار خود ایستاده باشد، احتمال ابتلا به واریس داشته باشد.

حاملگی و واریس

زنان در طول بارداری بیش از هر زمانی دیگر در زندگی خود دچار واریس می شوند، زنان باردار خون بسیار بیشتری در بدن خود دارند. این موضوع فشار بیشتری بر سیستم گردش خون وارد می کند.
علاوه بر این ،تغییرات در سطح هورمون ها می تواند منجر به شل شدن دیواره رگ های خونی شود.
هر دو عوامل خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهد.
با رشد رحم فشار بیشتری به وریدهای ناحیه لگن مادر وارد می شود.
در بسیاری موارد، واریس پس از پایان بارداری از بین می رود که این موضوع، البته همیشه صدق نمی کند. کشیدن سیگار خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله اختلالات وریدی را بسیار افزایش می دهد. از آنجا که سیگار کشیدن تقریباً روی همه اعضای بدن تأثیر می گذارد، جای تعجب نیست که می تواند به عروق خونی ما نیز آسیب برساند. به عنوان مثال، کشیدن یک نخ سیگار می تواند تا سه ساعت جریان خون در عروق ریز انگشتان پا را بسیار محدود و مختل کند.

تاثیر سیگار بر رگ های واریسی

مواد شیمیایی موجود در سیگار تعدادی از اثرات سوء بر رگ های خونی شما دارند. به عنوان مثال ، نیکوتین با محدود کردن و سخت شدن رگ ها ، خطر لخته شدن خون را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد در حالی که سایر مواد شیمیایی می توانند باعث ضخیم شدن خون و جلوگیری از جریان اکسیژن شوند. در نتیجه، گردش خون در سراسر بدن کند شده و احتمال ایجاد انسداد یا تشدید انسداد را افزایش می دهد. ما شما را در جریان برخی از بیماری های وریدی که دراثر مصرف سیگار و سایر دخانیات ایجاد می شوند، قرارخواهیم داد.

رگهای واریسی

از آنجا که دخانیات گردش خون را محدود می کند و دیواره رگهای خونی را باریک می کند، رگهای واریسی از عوارض جانبی سیگار است. این رگهای بیرون زده واریسی می توانند باعث درد، تورم و حتی زخم در موارد شدیدتر شوند. آنها همچنین می توانند علائمی از مشکلات وریدی جدی تر ایجاد کنند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

تصلب شرایین

تصلب شرایین بیماری قلبی عروقی است که منجر به تجمع پلاک در شریان می شود. با گسترش پلاک ،رسوب مواد زائد شریان بیشتری را اشغال می کند و توانایی آن در انتقال خون را محدود می کند. از آنجا که سیگار کشیدن می تواند قلب را ضعیف کرده و رگ های خونی را سفت کند ، خطر ابتلا به تصلب شرایین را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بیماری عروق کرونر

نوع شدیدتر آترواسکلروز، بیماری عروق کرونر هنگامی است که پلاک در عروق کرونر جمع می شود. اگر پلاک شکافته شود، می تواند باعث ایجاد لخته خون شود که جریان خون را در شریان کرونر محدود یا متوقف کند و قلب را از خون محروم سازد. مانند تصلب شرایین، بیماری عروق کرونر نیز می تواند باعث درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی یا نارسایی قلبی شود.

بیماری شریان محیطی

شکل دیگری از تصلب شرایین، بیماری شریان محیطی نیز توسط مجموعه ای از پلاک ها در عروق ایجاد می شود. گرچه می توان آن را راحت تر از بیماری کرونر قلب مدیریت کرد، اما همچنان بیماران را در معرض خطر بیشتری از سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های قلبی قرار می دهد.

بیماری Buerger

بیماری برگر یک بیماری نسبتاً نادر استکه منجر به التهاب مزمن عروق و رگهای اندام تحتانی و پا در بیماری Buerger می شود. این اغلب در بیمارانی اتفاق می افتد که به طور منظم سیگار می کشند یا تنباکو می جوند. التهاب جریان خون در اندام ها را به شدت محدود می کند و حتی می تواند در جدی ترین موارد قطع عضو را ضروری کند.

هر چقدر این اختلالات شدید باشد، با قطع سریع سیگار می توان از بسیاری از آنها جلوگیری کرد. سطح اکسیژن خون در طی هشت ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار نرمال می شود و طی دو هفته گردش خون شما به طور چشمگیری بهبود می یابد.

علل ایجاد واریس

با این وجود، سابقه سیگار کشیدن هنوز هم می تواند به رگهای شما آسیب دائمی برساند. اگر سیگاری قهاری هستید و با گردش خون ضعیف دست و پنجه نرم می کنید ، هرچه سریعتر برای انجام معاینه با یک متخصص عروق تماس بگیرید. ضمنا به هموطنان عزیز خوزستانی، توصیه می شود که با توجه به نیاز به اختصاص به موقع زمان کافی، بیماران عزیزی که به دنبال یافتن بهترین متخصص واریس خوزستان (بهترین متخصص واریس اهواز) و نیز بهترین متخصص شهرکرد هستند، حتما قبل از مراجعت به اصفهان، ازطریق شماره تلفن های مرکز، هماهنگی بفرمایید که باعث اتلاف وقت شما عزیزان نشود.

✅آنچه شما می‌توانید انجام دهید✅

علائمی را که تجربه می کنید بنویسید، از جمله مواردی که ممکن است به رگهای واریسی ربطی نداشته باشد.
اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله سابقه خانوادگی واریس یا رگهای عنکبوتی را بنویسید.
لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف میکنید تهیه کنید.
سوالاتی را بنویسید تا از پزشک خود سوال کنید.
وقت شما با پزشک محدود است، بنابراین آماده کردن سوالات مهم ممکن است به شما کمک کند تا بیشترین وقت خود را در کنار هم قرار دهید.

پزشک شما احتمالا تعدادی سوال از شما خواهد پرسید. آماده بودن برای پاسخگویی به این سوالات ممکن است باعث شود وقت خود را حفظ کنید و سوالاتی که احتمالا پزشک می پرسد:

چه زمانی برای اولین بار متوجه واریس شده اید؟

درد دارید؟

درد شما چقدر شدید است؟

چه چیزی علایم شما را بدتر می‌کند؟

✅ برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید✅

محتمل ترین علایم من چیست؟

آیا دلایل احتمالی دیگری برای واریس من وجود دارد؟

 به چه نوع تست هایی نیاز دارم؟

 واریس چگونه درمان می‌شود؟

آیا محدودیت فعالیتی وجود دارد که باید دنبال کنم